OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Phoenix“ je vskutku príznačný názov pre nahrávku kapely, kde z pôvodnej zostavy zostal jediný člen a po dlhých rokoch prichádza s novinkovým albumom v snahe oprášiť zvyšky starej slávy. Takéto návraty sú dnes symptomatické a skepsa je v tomto prípade celkom namieste. Netreba nejako extra zdôrazňovať, že už len samotné meno a zvedavosť nejaký (komerčný, prípadne iný) efekt vygeneruje.
Prečo začínam takto pesimisticky? Ak by som mal jedným slovom vystihnúť moje dojmy z „Phoenix“, tak to bude asi riadna schizofrénia. Na jednej strane tu máme moderný zvuk, modernú produkciu a aj snahu o komplexnejšie kompozície, na druhej strane sa nemôžem zbaviť toho pocitu, že to všetko vyznieva veľmi lacno.
Ako som naznačil, AGATHODAIMON si razia svoju starú líniu posunutú tentokrát viac do „pseudogotických“ moderných dimenzií, než k blacku. Veľmi sa dbá na melodiku i na ľahkú zrozumiteľnosť okorenenú zopár samplami. Novinkovým elementom bude časté využitie čistého vokálu, ktorý do produkcie veľmi dobre padne a zabezpečuje ho hrdlo posledného mohykána kapely Sathonysa. To by bolo všetko celkom v poriadku, avšak od počiatku materiál pôsobí vďaka svojej hitovosti a priamočiarosti pomerne odľahčene, nebojím sa povedať až veselo. Dlho som pátral k čomu to reálne prirovnať a celkom dobrý obraz o „Phoenix“ dostanete ak si predstavíte trocha komplexnejšiu a tvrdšiu verziu NIGHTWISH. Pokiaľ sa cez tento fakt dokážete preniesť, je tento album vcelku zábavný pre občasný nenáročný posluch.
Zasype vás to melódiami, má to dobrý zvuk, kompozične zapadajú všetky celky do seba ako skladačky, no skutočne silné momenty sa dostavia len zriedkavo. Obľúbil som si ale napríklad „Winterchild“ pre fajn spoluprácu kláves a rytmickej zložky. Nového bubeníka musím pochváliť, keďže je hlavným strojcom akéhokoľvek progresu na albume, čo ukáže už v úvodnej „Heliopolis“ i v náklepe „Throughout The Fields...“. Vhodným reprezentatnom diania na albume bude „Oncoming Storm“, kde dobré nápady v úvode a snahu o pokrok zabíja naozaj tupý refrén a ešte tupší záver. Za sólo v čase 4:30 spomínanej skladby by sa nemusel hanbiť ani Pepan z FLUSSOR. Na druhej strane je bonusová skladba „Alone In The Dark“ typickým reprezentantom metalu, aký sa hodí k filmu prípadne aj do večerných hodín v rádiu, za čo kapele nejaké uznanie patrí. A vôbec celkovo sa dá povedať, že záver albumu sa dá prehrýzť vďaka väčšiemu experimentovaniu a menšej hre na prvoplánový efekt.
Takže ako rozseknúť tento schizofrenický uzol? Istú kvalitu ako mainstreamového diela môžem albumu uznať, ako aj to, že sa to dá nenáročne a celkom dobre vstrebať. Silnejšie pritlačenie na pílu, temnejšia atmosféra, celková nižšia predvídateľnosť a výsledok mohol byť inde. Tak uvidíme ...
Phoenix sa síce znovuzrodil, no chýbajú mu krídla. Pomerne predvídaťelný album plný melódií a tradičných metalových postupov a prijateľný pre široké publikum. Ak hľadáte niečo trvácnejšie a pokrokovejšie, ste na nesprávnej adrese.
6 / 10
Chris "Ashtrael" Bonner
- vokály
Martin "Sathonys" Wickler
- gitary, čistý vokál
Jan Jansohn
- gitary
Till Ottinger
- basgitara
Manuel Steitz
- bicie
Felix Ü. Walzer
- klávesy
1. Heliopolis
2. Devil's Deal
3. Decline
4. Ground Zero
5. Ghost Of A Soul
6. Winterchild
7. Time Is The Fire
8. To Our Ashes
9. Amongst The Vultures
10. Oncoming Storm
11. Throughout The Fields Of Unshaded Grace
12. Grey Whisper
Phoenix (2009)
Serpent's Embrace (2004)
Chapter III (2001)
Higher Art of Rebellion (1999)
Blacken The Angel (1998)
Near Dark (1997)
Carpe Noctem (1996)
Au... (na druhou stranu, Serpent's Embrace jsem zpocatku take tvrde odvrhoval)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.